12 Eylül 2009 Cumartesi

sistemin kılavuzu...

kurulan yeni hükümetten sonra gündeme oturan anayasa değişikliği çalışmaları , özellikle o dönemde 12 eylül faşizmini de getirmişti şüphesiz . evet , 12 eylül ve getirdikleri yıllardır zaten hayatımızda ve hiç unutulmamıştı . ama konu anayasa değişikliği olunca , akıllara dönemin faillerini ve akıbetini getirmişti . yargılanabilecekler miydi ? faşizmden hesap sorulabilecek miydi ? tabi ki yapılanların hesabı sorulmalıydı . peki ama kimden , nasıl...

hiç kuşkusuz bu kanlı darbeyi gerçekleştiren ve binlerce insanı katleden sakat bırakan , insanlığı karanlığa sürükleyen baş oyuncular olan general takımına hak ettikleri cezanın verilmesi öncelikti . ancak bu kadar değil . bu darbecileri insanlığın başına musallat eden ve faşizmi onlarla simgeleştiren gerçek suçluları ve onları yaratan sermaye düzeninin ipini pazara çıkartmak ; mücadelenin özünü oluşturmalıdır . ve bizlerin de darbeyle bu şekilde yüzleşmemiz , bu işin olmazsa olmazıdır .

iktidar partisinin talimatıyla ve onların belirledikleri bazı akademisyenlerin hazırladıkları ve adına ''sivil'' dedikleri anayasa çalışması cuntacıların anayasasından temel olarak pek farklı değildi . örneğin ; kendilerince tanıdıkları ''hak ve özgürlüklerin'' başına ya da sonuna ''ama , fakat'' kelimelerini getirmeleri .

ve üstelik küresel sermayenin ve patronların elini güçlendirecek yeni hükümlerle olası bir ''kriz'' durumunda yeni faşist darbelerin harekete geçmesine olanak tanıyordu . faşizm ve onun türevleri olan kanlı diktatörlükler ; kapitalist sistem egemen olduğu sürece varlığını sürdürecektir . unutulmamalıdır ki , ''faşizm , kapitalizmin döl yatağında gelişir'' .

sistemin kullanma kılavuzu olan anayasalar ise , türkiye ve diğer burjuva devletlerinde sırası gelince , çıplak kalacak ve asıl yüzü olan faşizmi yine sahneye koyacaktır .


''lipsoz''

Hiç yorum yok:

yasal uyarı

sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin cd ve kaset kopyalarıdır... bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır . müzik dosyalarını bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız t.c. yasalarına göre suç sayılmaktadır. bu tür bir yasal işlemde www.sisedekibaliklar.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunan diğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir.

iletişim

paylaşmak istediğiniz konular ve yazılar için mail adresimiz...

sisedekibaliklar@windowslive.com