1 Eylül 2009 Salı

inland empire (2006)...''dikkât edin , tarihteki en uzun radyo oyunu bu akşam , eski günlerin hatırına bir otel odasından
devam edecek'' cümlesiyle giriş yapan film , izleyiciye hayat kadını gibi (belki de gibisi fazla) yansıtılan polonyalı bir kadının yaşadığı yalnızlığını ve gözyaşlarını sunuyor ilk olarak . kadın odadaki televizyona bakakalıyor ve televizyonun içindeki sahte yaşamı birlikte izliyoruz . filmin en çok ön planda olan ismi nikki'dir . nikki bir filmde rol almak için beklemektedir . bir gün komşusu olduğunu söyleyen yaşlı bir kadın nikki ile sohbet etmek amacıyla evine ziyarete gelir . anlattığı tuhaf şeyler nikki'yi biraz tedirgin eder . ve kahvelerini yudumlarken kadın nikki'ye ilginç bir şekilde yakın gelecekte olacak şeylerden bahseder . sonuçta nikki beklediği rolü alıyor . ve film bundan sonra , biraz daha fazla kafa yormaya başlar . filmin doğru orantıda gitmeyen ilginç bir kurgusu var . beklenmedik yerlerde , beklenmedik kişiler ; az önce konuşulan konuyla ilgisi olmayan başka bir konu üzerinde söylenen ilginç sözler insanı farklı şeyler düşünmeye sürüklüyor . bu durum filmin genelinde karşımıza sıkça çıkıyor . kurgusu ve konuyu işleyişi dışında , kamera açıları da oldukça dikkati çekiyor . aslında belli bir noktaya gider gibi ama konu , zaman ve kişilerin ani değişiklikleri kafamızı oldukça karıştırıyor . zaman ilerledikçe , izleyici de nikki'nin oynadığı filmde mi ; yoksa film olmayan gerçek yaşamında mı olduğunu çözemiyor . yaklaşık 3 saat süren filmde , kimin iyi , kimin kötü olduğunu ; kimin doğru , kimin yanlış konuştuğunu ve kimin gerçek ; kimin sahte karakterler olduğunu kavrayamıyor insan . psikolojik bir gerilim içinde süren film genel olarak nikki'nin çevresinde yoğunlaşıyor . ilginç bir film . sabırlı olmak gerek bitirebilmek için .


sunu : proleter balık
Hiç yorum yok:

yasal uyarı

sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin cd ve kaset kopyalarıdır... bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır . müzik dosyalarını bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız t.c. yasalarına göre suç sayılmaktadır. bu tür bir yasal işlemde www.sisedekibaliklar.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunan diğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir.

iletişim

paylaşmak istediğiniz konular ve yazılar için mail adresimiz...

sisedekibaliklar@windowslive.com