1 Mart 2010 Pazartesi

kapital ve şiirler...

kapitalizm ekonomiyi küreselleştirir . ulus küreselleşir , sınırlar küreselleşir . dolayısıyla ekonomik kriz de onun kadar küreseldir . kimse yakasını kurtaramaz ondan . çin seddi bile diz çöküp önünde hüngür hüngür ağlamıştır . japon yen'i değer kazanır . sermaye hareketleri yavaşlar . mortgage , büyük patronların elinde pimi çekilmiş bombaya benzer . abd'nde konut fiyatları düşer . evsiz yurtsuz sayısı artar . j. steinbeck evsizlerin romanını yazar . sevgililer ve onların önemli günü abd ekonomisini kurtaramaz . ''fed'' ekonomiden elini çeker ve çadır satışlarına başlar . chavez'ciler küreselleşmeye karşıdırlar . en az abd kadar onlar da kapitalizmin kriziyle petrol varillerinin içinde boğulacaklar...

amerikan seçimleri iki ezilen arasında sürüp gider . bir tarafta yıllarca ezilmiş siyahların temsilcisi obama ; diğer tarafta , seçilme hakkından önce doğan , annesinin ; yani bütün ezilmiş kadınların temsilcisi clinton .

solcular ! artık sevinebilirsiniz ! amerikan seçimlerini kim kazanırsa kazansın , ezilenler amerika'da iktidarı almış olacaklar . dünya abd'nin emrinden kurtulmuş olacak . ingilizler , batan bankasının batıklarını toplarken ; sarkozy , blair'in bıraktığı yerden -silâhları eline alarak- kuzey afrika'da önemli askeri antlaşmalara imza atar . afrikalılar ''su''dan önce su tabancalarına sahip olurlar .

almanya bir yandan silâhlanırken ; bir yandan da tarihsel krizi neonazilerle beş taş oynamaya devam eder . karikatürler yoksullaşan müslümanları gene ayağa kaldırır . avrupa birliği birleşemeden bölünecek bir konu daha bulur kendine . nihayet kosova bağımsızlığına kavuşmuştur . kapitalizm , bölgesel savaşlar öncesi balkanlarda prova yapar .

ekonomik kriz savaş öncesi barut biriktirirken kosovalı yoksul işçiler , sırp işçi ve yoksullardan bağımsızlaşmışlardır . kosova , abd ve ab ile birlikte balkanlarda at koşturmak isteyen uluslararası şirketlerin serbest bölgesi hâline gelecektir . ruslar , sırp milliyetçiliğinin peşinde kafkasya'yı karıştırma tehdidinde bulunur . bir eli doğal gaz vanasındadır .

yoksullar kendini yönetenlerin tutuşturduğu ateşin içinde birbirlerini boğazlayacaklardır . esas bağımsızlık , sırp ve kosovalı milyonlarca yoksul işçi ve emekçilerin kapitalizme ve onun yöneticilerine karşı bağımsızlığıdır . aksi hâlde balkanlar tekrar tutuşur . kafkasya tutuşur . pakistan , afganistan , ırak , iran , filistin...

tarih kapitalizm ve savaş için bir prens mutlaka bulur . savaşlara hazırlık sürer . türkler bölgede ırak için hazırlık yapar . hilmi , güler... ırak petrollerini ve doğalgazını abd ile birlikte işleteceklerini açıklar . ekonomik olarak türkiye ile bağlarını sürdüren barzani , talabani rahat uyur . yakında araplar kendilerine saldırdığında siyasi olarak da türklere bağlanmanın düşünü kurarlar .

derken , türkiye ortadoğu sömürü treninin arka vagonlarından ön vagonlarına doğru yol alır . bush ve gül pakistan konusunda anlaşırlar . nasıl olsa pakistan'la hem tarihsel hem de kültürel ortaklıklarımız vardır . tren ilerler . raylar dünyayı yıkıma sürükler...

ekonomik kriz patronları uyutmaz . kısa vadede yüksek faiz para akışının sürmesini sağlar . nükleer güç olma şarkılarıı kulakalrı sağır eder . ergenekonda kurtlar yolu şaşırır . kurdun yolu cezaevine düşer . fakat cezaevinin arka kapısındaki tabela ne yazık ki ergenekonu gösterir .

kadınlar... namus denen namussuzluk... yeryüzünün bütün dinlerinin tarihi kadının yoksayılışının , ezilişinin , tutsakedilişinin tarihi olmaya devam eder . karanlıkta kimse tutsak değildir . karanlıkta herkes özgürdür çünkü zincirler görünmez . egemenliği kapitalizmin üretim ilişkilerinde cisimleşen eril dünya kadın için konuşur ; onun yerine konuşur .

yalandır bütün söylenenler . asker susar ortadoğu üzerine askeri antlaşmaların mürekkepleri postallara bulaşır . tartışmalar manipülasyonlardır... din özgürleşir . ortadoğuda müslüman askerlerimiz pakistan'a kadar rahat bir yolculuk düzenler . pasaport ve uluslararası antlaşmalar yerine miğferlerinde türban taşırlar . patronlarsa krize gönderme yaparlar . eğitim hepten paralı olur . cinsellik kadının elinden bir kez daha alınır .

dünya ekonomik krizin koynunda son kez sevişirken bölgesel savaşların plânları raflardan indirilir . yoksul işçiler dünyanın bütün işçilerinden usulca koparılır . ''enerjisizlik'' ve küresel ısınma , başlayacak savaşların ateşiyle insanlığın soluğunu radyasyon bulutları arasında boğma telâşı içine girer . bilinç telâşı uyandırır...

telâş içindeyiz . telâş içimizde . uyuyamıyoruz . belki okuyacağımız son şiirler diyerek ; şiirleri sırtımızda , koynumuzda , aklımızda taşıyoruz . ve her sabah , şiirleri uzay için bağıra çağıra okuyoruz . belki insanlığın yıkımından sonra gelecek kuşaklar bu şiirleri , bu acıları duyarlar diye...


''crispos japon balığı''

Hiç yorum yok:

yasal uyarı

sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin cd ve kaset kopyalarıdır... bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır . müzik dosyalarını bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız t.c. yasalarına göre suç sayılmaktadır. bu tür bir yasal işlemde www.sisedekibaliklar.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunan diğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir.

iletişim

paylaşmak istediğiniz konular ve yazılar için mail adresimiz...

sisedekibaliklar@windowslive.com