12 Ocak 2010 Salı

vodka lemon (2003)...


kış mevsiminin tam ortasında balabanların eşlik ettiği ve kürtçe okunan hüzünlü bir ağıtla karşılıyor bizi votka limon . sovyetler birliği'nin dağılmasından sonra kendi kaderine bırakılan halkların zor şartlardaki hayatından izlenimler sunuyor . hüzünlü bir köy yaşamının yanısıra kürtlerin ve ermenilerin dostça bir arada yaşadığı bir yaşam bu . tabi dilovan'ın damadını vurmasını saymazsak . arada bir gülümseten ve sıkça insanın içini acıtan görüntüleri ve hisleri göreceğiniz ; rus , ermeni ve kürt kültürüne sahip insanların barış içinde çatışmadan ve saygılı bir şekilde aynı havayı soluduğuna şahit olabileceğiniz hoş bir yapıt . genel olarak özlem ve hüznün dışında izleyiciyi gülümseten bazı sahnelerin de göze çarptığı senaryoda en belirgin olanı sanırım arada bir film karesinden pervasızca geçip giden atlı şahıs olsa gerek . hüznü dağıtmak istercesine geçip yarıyor o anki kasveti dört nala atıyla . kısaca film yezidi bir kürt olan hamo'nun yaşantısı üzerinden şekilleniyor . kapitalizmin yoksullaştırdığı insanların kesişen hayatlarını hayranlıkla izleyeceksiniz . aynı zor hayat şartlarında olan nina ve kızı da hamo gibi içinde bulundukları ortamda zor anlar yaşamaktadırlar . nina'nın kızı bir piyano sanatçısıdır aslında . ama geçimini farklı bir yolla kazanmak durumundadır . ve asla kader olmayan bu hayatın ortasında
piyano çalan bir kadının sanatını yarıda kesen korna sesi de kapitalizmin ta kendisidir aslında . hamo fransa'daki oğlundan ümitlidir . ama hiçbir şey beklediği gibi olmaz . evdeki tüm eşyalarını satan hamo , nina ile kıznın piyanosunu da satmak için yola çıkarlar . ve hoş bir süprizle bizleri gülümseterek son bulur film . büyük bir aşk ve gelen baharla birlikte .


sunu : proleter balık
Hiç yorum yok:

yasal uyarı

sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin cd ve kaset kopyalarıdır... bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır . müzik dosyalarını bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız t.c. yasalarına göre suç sayılmaktadır. bu tür bir yasal işlemde www.sisedekibaliklar.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunan diğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir.

iletişim

paylaşmak istediğiniz konular ve yazılar için mail adresimiz...

sisedekibaliklar@windowslive.com