5 Haziran 2009 Cuma

derken , gider ve gelirken...

''günaydın tavuklar , horozlar
artık memnunum yaşamaktan''

memnunsak eğer yaşamaktan ; bu sözcükleri yakınlaştırabiliyoruz diyedir birbirine . ya da her sabah aynı düşle uyanıp , tüm gün aynı düş içinde uğraşıp , gece de yorgun gözlerimizi aynı umuda kapattığımızdandır. çok memnunuz , böylesi bir düş içinde , hiç bitmeyecek bir uğraş içinde olmaktan .
bu uğraş kimimizin nasırlı ellerinin , kimimizin yırtık ayakkabılarının , kimimizin de uykusuz gecelerinin kimliğidir. nasıl memnun olmayız ki yaşadığımız böylesine ağır bir hayatı . üstelik dünyayı karşımıza almışken , belki de tüm dünya düşmanımızken düş kuruyoruz diye...

''saatleri kuruyorum'' diyor can yücel , ''düş kurarcasına'' . işte biz de her sabah saatlerimizi kuruyoruz uğraşımıza .
neden aragon'un elsa'yı yazdığı mektupların peşindeyiz . soruyoruz size neden maden ocakları kapısındayız halâ ? neden halâ şiirleri buket yapıp , hiç bilmediğimiz coğrafyaların ; hiç tanımadığımız insanlarına yolluyoruz ? neden halâ yoksulluğa kitap çalıyoruz , neden postacılara yol gösteriyoruz ? neden yorulmuyoruz bu merdivenlerde ? neden dionysos ile apollon'u birbirinden ayırmıyoruz , neden unutmadık halâ rosenberg'leri neden ?

siz de biliyorsunuz ya , belki unutmuş ya da gözden kaçırmışsınızdır , bir zaman çok yorulmuş ve dinlenmeyi seçmişsinizdir belki. işte o zaman tavuklara ve horozlara anlatacak , memnun olduğunuz bir hayatınız olmayacak .

bugün memnunsak yaşamaktan , deli gibi çalışmaktan memnunsak , yorgunluktan memnunsak , üretmekten memnunsak , dahası uyumaktan memnunsak , biliyoruz ki birgün eskicilerle tarım işçileri , gökyüzünün orta yerinde şu şiiri okuyacaklar :

''neyin ağacı bu , yeşerir gözlerinde
neyin dünyası bu , vurur dallarına geceleyin
neyin sancısı bu , ağrısı içimize çökende
neyin umudu bu , başımızı dimdik tutar bizim .''


''şişedeki balıklar''
alıntılar : ''necati cumalı'' , ''şükran kurdakul''

Hiç yorum yok:

yasal uyarı

sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin cd ve kaset kopyalarıdır... bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır . müzik dosyalarını bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız t.c. yasalarına göre suç sayılmaktadır. bu tür bir yasal işlemde www.sisedekibaliklar.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunan diğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir.

iletişim

paylaşmak istediğiniz konular ve yazılar için mail adresimiz...

sisedekibaliklar@windowslive.com