8 Haziran 2009 Pazartesi

operasyonla gizlenenler...

geçtiğimiz seçim öncesi ırak'a operasyon planları tartışıyordu .bununla ilgili ışıl özgentürk'ün 15 nisan 2007 günü cumhuriyet gazetesinde yazdıklarına bir bakalım.

''operasyon için hazırlıklar yaptığımız , bizi tehdit eden kuzey ırak'ta yaklaşık 1200 türk firması iş yapıyor . bunların büyük bir bölümü inşaat firmaları . mhp , akp ve chp yanlısı firmalar bunların çoğu . aralarında karadeniz'li ege'li firmalar da var . barzani'nin sarayını , erbil'in havaalanını yapan firmalar bunlar . bitmedi , köprüleri , anayolları ve 4000'e yakın villa tarzı konutu da onlar yaptılar . yani türk firmaları yeni bir kuzey ırak yaratıyor . dahası , ırak'ta yaklaşık 14 bin türk çalışıyor ve iyi para kazanıyorlar . ortalama aylık 1000 dolar . yoksulluk ve işsizlikten kırılan güneydoğu ve doğu anadolu , hatta karadeniz insanları için en iyi geçim kaynağı şimdilerde kuzey ırak ''

özgentürk askerin bu bilgilerden yoksun olmadığını belirttikten sonra türkiye'nin bir operasyonla böyle bir paydan vazgeçemeyeceğini ifade ediyor . bunu da söylerken rahmetli hocası idris küçükömer'den bir alıntı yapıyor :

''dünyayı patronlar yönetir , tabii orduları da ''

ışıl özgentürk'ten bu bilgileri aldıktan sonra biraz daha ileri gidip , ordudan bağımsız düşünemeyeceğimiz oyak'ın kuzey ırak'taki yatırımlarına bir göz gezdirelim .

ırak'ta iş yapan türk firmalarından bahsetmiştik . bunların büyük kısmı süleymaniye ve hewlér(erbil)'de ; geri kalan kısmı ise, zakho(zaho), dihok , akré(musul) bölgelerinde
iş yapıyor . türk şirketlerinin ırak kürdistanı'ı ile geliştirdiği yıllık ticaretin hacmi 2 milyar dolar civarında . bölgede tüketilen malların %90'ı türk malları . inşaat sektörü ise %95 oranında türk kökenli firmaların elinde bulunuyor .

işte bu bölgede pazar payına en çok sahip olan ülker , arçelik ve çevikler gibi şirketlerden sonra oyak yer alıyor . oyak'ın buradaki yıllık ticaret hacmi 14 milyon dolar civarında. oyak'ın , oytaş adlı taşeron firması ile birlikte ırak kürdistan parlamentosunun ek binalarının , yeni kürt bakanlık konutlarının ve kürt emniyet sarayı inşaatının yapımında çalıştığını da söyleyelim . bununla birlikte oyak'a bağlı oyka kağıt sanayi , ırak kürdistanı'nın kağıt ihtiyacının tamamına yakınını karşılıyor .

bütün bunları okuduktan sonra oyak'ı vareden ordunun (veya orduyu var eden oyak'ın)ya da hükümetin tüsiad ile birlikte ırak'a düzenlenecek operasyonun altında yatan gerçekleri de görmüş oluyoruz .''crispos japon balığı''

Hiç yorum yok:

yasal uyarı

sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin cd ve kaset kopyalarıdır... bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır . müzik dosyalarını bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız t.c. yasalarına göre suç sayılmaktadır. bu tür bir yasal işlemde www.sisedekibaliklar.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunan diğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir.

iletişim

paylaşmak istediğiniz konular ve yazılar için mail adresimiz...

sisedekibaliklar@windowslive.com