26 Haziran 2009 Cuma

kapitalizmin sinir krizi...

küresel kapitalizmin krizi dünya ekonomisinin dengelerini kökünden sarsmaya devam ederken, krizin toplumsal etkileri de kendisini çarpıcı biçimlerde ortaya koyuyor. özellikle son aylarda gazete sayfalarında ya da televizyonlarda hemen her gün yeni bir vahşet haberine rastlamak mümkün . cinayet, katliam, tecavüz ve gasp haberleri üçüncü sayfalardan taşmış , birinci sayfada manşetlere yerleşmiş durumda . “makul oran”ın aşıldığı , medyanın böylesi haberlere gösterdiği ilgiden de anlaşılabiliyor. “nereye gidiyoruz ?” diye soruluyor.


“nereye gidiyoruz ?” tedirginliği


haberlere konu olan trajik olayları pazarlama teknikleri ve satış potansiyeli açısından değerlendiren burjuva medyası , meydana gelen her bir vakayı “özgün nedenleriyle acıklı hikayeler”miş ve birbirleri arasında hiçbir ilişki yokmuş gibi sunuyor olsa da toplumsal cinnet halinin aslında içinden geçmekte olduğumuz süreçle doğrudan ilgisi var. yani bireylerdeki şiddet eğiliminin ve buna bağlı olarak suç oranının artışı rastlantısal değildir . burjuva medyasında işte bu gerçekliğin üzerini örtülüyor, toplumsal öfkeyi besleyen kaynaklar sorgulanmıyor . biliyorlar ki, gerçeğin üzerindeki kanlı örtüyü çekip aldıklarında, altından mevcut sistemin sürekli olarak yeniden ürettiği pislikler çıkacak...

alıntı.

yazının devamı için buraya tıklayın

Hiç yorum yok:

yasal uyarı

sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin cd ve kaset kopyalarıdır... bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır . müzik dosyalarını bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız t.c. yasalarına göre suç sayılmaktadır. bu tür bir yasal işlemde www.sisedekibaliklar.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunan diğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir.

iletişim

paylaşmak istediğiniz konular ve yazılar için mail adresimiz...

sisedekibaliklar@windowslive.com