30 Mayıs 2009 Cumartesi

land and freedom (1995)...


tarihe damgasını vuran ispanya iç savaşına katılmaya giden david'in torununun , david öldükten sonra , kız arkadaşı kit'e yazdığı mektupları ve gazeteden kesilmiş küpürleri tarihten birer sayfa gibi okumasıyla şekillenen film , kurgu ve senaryo içeriği açısından insanı gerçekten büyülüyor . ispanya komünist partisi, cumhuriyetçiler ve anarşistlerin de yer aldığı halk cephesini tanımayan ve buna karşı harekete geçen faşist franco ispanya içlerinde ilerlerken sosylalist ve anarşist mücadeleye katılmak için avrupanın birçok kentinden insanlar bir araya gelmektedir. esas olarak film franco'ya karşı mücadele üzerinde temelleniyor gözükse de mücadele , faşizme karşı burjuva demokrasisinin inşaasını savunanlar ile sosyalist devrimi savunan muhalefet arasında yaşanmıştır. ilk başlarda milislerle birlikte halk cephesinde yer alan birçok kişi de saf değiştirerek ispanya komünist partisinin ordusuna katılarak , halk cephesine karşı mücadele etmiştir.
david de ingiltere'den gelmiştir ispanya'ya. daha sonra david'in stalinist etkilerin sonucunda savaştan ayrılıp saf değiştirmesi konu ediliyor . ama bu saf değiştirme , gerçekleri görmeye başladığında çelişkileri de beraberinde getiriyor david için ...ve bunlara daha fazla katlanamayıp milislere katılma kararı alarak tekrar geri dönüyor .önemli bir tarihi yansıtan bu film , ispanya iç savaşı hakkında kısa bir bilgilendirme niteliği de taşımaktadır. mutlaka izlemelisiniz derim ...


sunu : ''proleter balık''

Hiç yorum yok:

yasal uyarı

sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin cd ve kaset kopyalarıdır... bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır . müzik dosyalarını bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız t.c. yasalarına göre suç sayılmaktadır. bu tür bir yasal işlemde www.sisedekibaliklar.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunan diğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir.

iletişim

paylaşmak istediğiniz konular ve yazılar için mail adresimiz...

sisedekibaliklar@windowslive.com